Milyen gyakran kell mosni a takarót, matracvédőt, díszpárnákat?
Otthonunk tisztasága és higiéniája nemcsak a rendszeres takarítástól, hanem az ágynemű és egyéb textíliák megfelelő tisztításától is függ. De vajon milyen gyakran kell mosni a takarókat, matracvédőket és díszpárnákat? Nézzük meg részletesen!
Takarók/pokrócok – 3-6 havonta
A takarókat általában nem mossuk olyan gyakran, mint a huzatokat vagy a lepedőket, pedig fontos odafigyelni rájuk is. Mivel közvetlen érintkeznek a testünkkel és az ágyneművel, por, hámsejtek és egyéb szennyeződések rakódhatnak le rajtuk. A legjobb, ha legalább háromhavonta kimosod őket, de ha allergiás vagy, esetleg kisgyermek vagy háziállat van a családban, akkor érdemes gyakrabban, akár 6-8 hetente is kimosni. A takaró tisztítását alapvetően az anyaga fogja meghatározni. Polyester, pamut, vagy a kedvelt thermo-polár takarók jól moshatók, azonban gyapjú takaró különös gondoskodást igényel.
Gyapjú takaró tisztítása
A gyapjú természetes szál, igen jó tulajdonságokkal rendelkezik, ugyanakkor nem vagy csak nehezen tisztítható. Miért? A vízben megszívja magát és nemezelődik, kemény és rugalmatlan lesz - amit persze szeretnénk elkerülni.
Legjobb, ha professzionális tisztítóra bízzuk, de ha mégis házilag próbálkoznánk pár dolog, amire figyeljünk:
- Legjobb, ha egyszerűen párás időben, szabadban szellőztetjük, majd a lakásban szárítjuk. Párát nyáron úgy biztosíthatunk, hogy bepermetezzük gyengéden tiszta vízzel. Télen akár a hóesésben is kitehetjük, a friss és páradús levegőt különösen szereti a gyapjútakaró.
- Kézzel mossuk - vagyis inkább csak áztatjuk mosókádban. Fontos, hogy a víz maximum kézmeleg legyen, legjobb ha hidegebb (25-35 fok) illetve kifejezetten gyapjú mosószert használjunk. Ennek savas kémhatása nem roncsolja a szálakat, lanolin tartalma pedig puhává teszi.
- Nem szabad sokáig áztatni, nem szabad dörzsölni, csavarni, centrifugázni, csak finoman nyomkodjuk ki belőle a vízt. Öblíteni is hideg vízben szabad, amíg minden mosószer eltávozik.
- Szárítani szintén fektetve, direkt napfénytől védve szárítsuk - a gyakorlatban ez akár 1-2 napig is eltarthat!
- Mosógépen már vannak gyapjú programok - de ne feledjük, ezeket kisebb terjedelmű és súlyú ruhákra tervezték. Egy paplan súlya, miután megszívta magát vízzel, már jelentősebb, nehezítik a háztartási mosógép “dolgát”.
Tehát a nemezelődés elkerülése érdekében maximum 30 fokon, gyapjú mosószerrel, kíméletesen dörzsölés nélkül, nem túl hosszú ideig kezeljük a gyapjú takarót, majd fektetve naptól védve szárítsuk.
Megjegyzés: gyermek ruhát, takarót, még ha gyapjú is, tilos vegytisztítani! A kipárolgó oldószer gyerek számára, belélegezve igen veszélyes, mérgező, rákkeltő!
Nem akarsz rengeteg időt és energiát rászánni? Vagy nincs helyed teregetni?
Nekünk időnk és helyünk is van!
Pléd, takaró - 1 személyes
Matracvédő – 1-2 havonta
A matracvédő egy olyan textília, amely megvédi az ágybetétet a szennyeződésektől, izzadságtól és egyéb foltoktól. Bár nem érintkezik közvetlenül a bőrünkkel, mégis rengeteg por és baktérium gyűlhet benne össze. Ezért ajánlott legalább havonta egyszer, de legfeljebb két havonta kimosni, hogy megőrizd frissességét és tisztaságát.
Anyagában, minőségében lehet olyan vékony, mint a lepedő, esetleg műanyag bevonattal ellátott. De lehet olyan vastag is, mint egy topper, sarkán négy gumipánttal rögzítve. Ez már jellemzően valami töltettel rendelkezik és körülményesebb mosni.
A legjobb persze, ha a matrachuzatot is le lehet venni, ennek tisztításával éred el a legmagasabb fokú tisztaságot - de a huzatot szokták a legritkábban mosni. Baj? Nem feltétlen. Illik 2-3 havonta frissíteni (akár napra kitenni az egész matracot), 6-8 havonta mosni. Ha baleset történik, akkor jobb azonnal. Ha a foltot az ágyon szivaccsal próbálod kezelni, nagy eséllyel csak többször akkora lesz a végén és a keret megmarad.
Nem fér bele a mosógépbe? Nálunk belefér!
.
Matrac huzat -1 vagy 2 személyes
Díszpárnák és huzatok – huzatok: 1-2 havonta, párnák: 3-6 havonta
A díszpárnák huzatai különösen porfogók, így érdemes őket havonta vagy kéthavonta kimosni. Ha gyakran használod a párnákat, például a kanapén vagy az ágyban, akkor ennél sűrűbben is ajánlott. Magukat a párnákat elegendő 3-6 havonta mosni, kivéve, ha látható szennyeződés kerül rájuk, vagy allergiások vagytok a háziporra.
Szeretnél extra fertőtlenítést a maximális tisztaságért?
Nálunk akár egy-egy darabnál is elérhető ez a szolgáltatás
De akár 60 L-es Ózonos fertőtlenítés csomagot is választhatsz.
Beletehetsz minden olyan tárgyat, textilt, amit nem kívánsz tiszítani, csak frissíteni és fertőtleníteni. Pld.: cipő, plüss, játék, kesztyű, takaró, matracvédő, díszpárna, ezeken felül akár sport felszerelés vagy sisak is kerülhet a csomagba.
Tippek a hatékony mosáshoz
- Mindig nézd meg a címkét! – A különböző anyagok eltérő tisztítási módot igényelnek, ezt a gyártók a címkén, vagy kezelési útmutatóban szokták feltüntetni.
- Használj olyan mosószert, ami nem károsítja az anyagot! – Minden textilt, annak megfelelően kell kezelni, ahogy az a címkén, vagy a mellé adott kezelési útmutatóban szerepel. Figyelem! A durva vegyszerek károsíthatják a szöveteket.
- Rendszeresen szellőztesd őket! – A friss levegő segít megszabadulni a kellemetlen szagoktól és a poratkáktól. Ha nem akarsz ezzel bajlódni, akkor két mosás között egy ágyporszívó is növelheti a komfort érzeted!
- Ózonos fertőtlenítés – Szeretnél minden kellemetlen szag maradványt eltávolítani és bivalyerős vírusölő és fertőtlenítő hatást? Akkor próbáld ki a modern és teljesen vegyszermentes ózonos fertőtlenítést!
Ha szeretnéd, hogy textíliáid mindig frissek és tiszták legyenek anélkül, hogy neked kellene a mosással bajlódnod, bízd szakértőkre!
- Nem fér bele a mosógépbe?
- Nincs helyed teregetni?
- Nem akarsz rengeteg időt és energiát rászánni? (Ez biztosan nem egy adag lesz!)
- Szeretnél extra ózonos fertőtlenítést a maximális tisztaságért?
- Egyszerűen csak van fontosabb dolgod?
- Inkább kirándulnál egyet ebben a szép időben?