Miért büdös a ruha vegytisztító után? És mit tehetünk ellene?
Vegytisztítóba vitted a ruháidat, de utána tapasztaltál egy kellemetlen szúrós szagot? Sőt, megmaradt az étel vagy izzadság „illata” is? De mi lehet ennek az oka, és hogyan kerülhető el ez a nem kívánt mellékhatás?
Mi okozza a vegytisztítás során a kellemetlen szagokat?
A hagyományos vegytisztítás során a ruhákat nem vízben, hanem oldószerben tisztítják. Itthon az egyik leggyakrabban használt oldószer a perklór-etilén (perc), amely remekül tisztítja a ruhákat, de sajnos erős, szúrós szagot hagyhat maga után.
Ez egy erős vegyszer, amely különösen hatékony a zsír és az olaj eltávolításában, de például a szagokat nem képes oldani (tehát ha étel vagy izzadság illata volt a ruhának, az meg is fog maradni) és a vegyszer saját szaga is nyomokban megmarad, például egy vastagabb anyag esetén. De hogy is néz ki a vegytisztítás folyamata?
Mivel ez az oldószer egy rákkeltő anyag, még a vegytisztító gépen belül kell a ruhát szárítani, és az oldószert elpárologtatni. Innen ered a technológia angol neve is: dry-cleaning. A ruhát tehát szárazon helyezik a gépbe és szárazon is kerül ki. De, még a szárítással se lehet 100%-osan eltávolítani az oldószer illatát. Ez az oka annak, hogy néha egy vegytisztított ruha a folyamat után nem friss illatot áraszt, hanem egyfajta „kerozinos” szagot.
Hogyan kerülhetjük el a kellemetlen szagokat?
A legegyszerűbb megoldás az, hogy ha nem vegytisztítóba viszed a kényes ruháidat. Nálunk elérhető az ún. nedvestisztítás, amely során nem használunk agresszív oldószert. Azon kívül, hogy így elkerülhetők a szúrós szagok, a ruhák kellemesen friss illatúak lesznek és még a környezetet is megóvod.
Tipp: gyermek ruhát, takarót soha ne vigyél vegytisztítóba! Ha érti a szakmáját, nem is fogja vállalni. Egy gyermek számára még a törvényileg megengedett határérték alatti oldószer kipárolgás is életveszélyes lehet!
Mi a teendő akkor, ha megmaradt a szag?
Ha ruháid már átestek egy hagyományos vegytisztításon, és megmaradt az a kellemetlen szag, itt van néhány módszer, amivel segíthetsz rajta:
• Szellőztetés: Akaszd ki a ruhákat egy időre a szabad levegőre, hogy a vegyszerek elpárologhassanak.
• Hozd el hozzánk: ha zavar, hogy megmaradt az ételszag is, még mindig lehet nedvestisztítani, ami friss illatot és élénk színeket fog adni a ruhának.
A hagyományos perkloretilén alapú vegytisztítás a múlté, lakóépületben vagy például bevásárló központban tőlünk nyugatra és keletre sem működhetnek már ilyen gépek. A nedvestisztítás jelenleg az a technológia, ami a legjobb alternatíva és a jó hír, nálunk van hazánk első ilyen AquaTouch rendszere.