Mosási szimbólumok: hogyan olvasd helyesen a ruhacímkéket?
Mosás előtt mindannyian találkoztunk már a ruhacímkéken található apró szimbólumokkal, de vajon tudjuk-e, hogy mit is jelentenek ezek pontosan?
Ezek a jelképek fontos információkat közölnek arról, hogyan kezeljük a ruháinkat úgy, hogy megőrizzük azok minőségét és hosszú élettartamát. Ebben a cikkben végig vesszük a leggyakoribb mosási jelképeket, és elmagyarázzuk, hogyan segíthetnek abban, hogy ruháid mindig tiszták és frissek maradjanak, anélkül, hogy károsítanád őket.
Mosási szimbólumok – Mit kell tudni róluk?
A mosási szimbólumok a ruhacímkéken egy nemzetközileg elfogadott rendszert követnek, amely a helyes mosás, szárítás, vasalás és tisztítás módját jelzi. Ha ezeket a jelzéseket figyelmen kívül hagyod, könnyen tönkre teheted kedvencruhadarabjaidat. De mit is jelentenek ezek a szimbólumok?
Mosás
A mosás jele egy kád alakú szimbólum, amelyben egy szám található. Ez a szám a maximális mosási hőmérsékletet jelzi (Celsius). Például:
30 – Alacsony hőmérsékletű mosás, gyengébb anyagokhoz.
40 – Normál mosás, mindennapi ruhákhoz.
60 – Magas hőmérsékletű mosás, erősen szennyezett vagy fehér ruhákhoz.
Ha a kád alatt egy vonal van, akkor kímélő programot érdemes választani. Mitől kímélő? A kisebb mechanikai hatástól, azaz a dob forgatás erejétől és rövidebb időtartamától.
Ha a kád alatt kettő vonal van, akkor nagyon kíméletes, enyhe kezelés szükséges.
Ha a kádban egy kéz jel van, akkor csak a kézi mosás engedélyezett.
Ha a kád át van húzva, nem mosható háztartási mosógépben.
Fehérítés
A háromszög alakú szimbólum a fehérítési lehetőségekre utal:
Ha a háromszög üres, használhatsz fehérítőt.
Ha kettő csík van rajta, akkor csak olyan oxidáló szert használhatsz, ami nem klór tartalmú.
Ha azonban áthúzott, kerülni kell minden fehérítő szert.
Szárítás
A négyzet alakú szimbólum a szárítás jele.
Ha van benne kör: akkor gépi szárításra vonatkozik. Áthúzva nem szárítható forgódobos szárítógépben, a pontok a hőmérsékletet jelzik.
Egy pont a körben: alacsony hőmérsékletű szárítás.
Két pont: normál hőmérsékletű szárítás.
Áthúzott kör: tilos gépben szárítani.
Ha nincs benne kör, csak különböző számú és irányú csíkok, azok a teregetés és szárítás irányát és módját jelzik. Mint egy boríték: kötélen függesztve.
Függőleges vonalak- függőlegesen lógatva szárítás.
Vízszintes vonal: fektetve szárítás.
Átlós vonal: árnyékban szárítás.
Vasalás
A vasalót formázó szimbólum jelzi, hogy milyen hőmérsékleten vasalható a ruha:
Egy pont: alacsony hőmérséklet (pl. szintetikus anyagokhoz), max 100 fokon, gőzölés nem ajánlott.
Két pont: közepes hőmérséklet (pl. kevert anyag, viszkóz, gyapjú, selyemhez), max 150 fokon.
Három pont: magas hőmérséklet (pl. pamut vagy lenvászonhoz), akár 200 fokon.
Áthúzott vasaló: nem szabad vasalni.
A 2023 év végén módosult ISO szerinti új jel is került bevezetésre: gőzölés nélkül vasalandó jel pl. bizonyos nyomott, filmnyomott mintázatú ruhadarabok kezelésére.
Professzionális tisztítás
A kör alakú szimbólum a professzionális tisztításra vonatkozik, magyar köznyelvben vegytisztításra. Ha a kör áthúzott, akkor nem szabad vegytisztítani a ruhát. A körben lévő betű a vegytisztításhoz használható oldószereket jelzi.
P: perkloretilén
F: benzin vagy más szénhidrogén alapú oldószerek
W: vizes tisztítás
A: bármilyen oldószer
Itt is van aláhúzás, ami a kíméletes tisztítást jelenti. Ez a csökkentett mechanikai hatást és a segédanyag hozzáadásának mérséklését vagy tiltátását jelenti. Illetve mivel a vegytisztító gép egyben szárítógép is, csökkentett hőmérsékletet is jelenthet.
Miért fontos a mosási szimbólumok helyes értelmezése?
Ha figyelmen kívül hagyod a ruháid címkéjét, és nem annak megfelelően kezeled őket, könnyen szembesülhetsz azzal, hogy kifakult, összement vagy sérült a kedvenc ruhadarabod. Ha nem a megfelelő hőmérsékleten mosunk, vagy nem a megfelelő módon szárítjuk és vasaljuk ruháinkat, azok gyorsan elveszíthetik a minőségüket. Ráadásul a kényes anyagoknál különösen fontos a szimbólumok követése, hogy biztosan ne okozzunk károsodást.
Mi van akkor, ha nincs rajta vagy téves a ruhacímke?
A gyártó feladata és felelőssége a mosási szimbólumok feltűntetése. Ha az nem a megfelelő ISO szabvány szerinti, elméletileg forgalomba se hozhatná, de tudjuk, hogy sokszor ez nem szokta megállítani a kereskedőket. Azt azonban fontos tudnod, hogy ilyenkor a tisztító sem tud felelősséget vállalni. A tisztító – hiába látja, hogy a gyártó valószínűleg levette a polcról és tesztelés nélkül rátette minden ruhadarabra ugyanazt a kezelési címkét – nem jogosult felülbírálni azt. Ha a tisztítód nem nézi meg a kezelési jelképsort és nem hívja fel erre a figyelmedet, akkor kérdezz rá, hogy ne legyen félreértés. Gyakran a tisztítónak nagyobb tapasztalata van ebben és tud megfelelő tisztítási eljárást javasolni. Sőt, bizonytalanság esetén tud próbát is végezni!
Ez a helyzet például abban a gyakori esetben, ha mindent tilt a címke. Persze a vásárló nem szeretné egyszer használatos darabként kezelni és eldobni a ruháját, így mindenképpen érdemes professzionális tisztítóhoz fordulni.
Tudtad például, hogy az is a gyártó hibája, ha a jó jelképeket, de rossz sorrendben tünteti fel? Igen, a fenti lista egyben sorrendet is jelent!
Ha továbbra is bizonytalan vagy a mosási jelképekkel kapcsolatban, vagy egyszerűen csak nem szeretnél a címkékkel bajlódni, keress fel minket! Nemcsak a szimbólumokat ismerjük alaposan, hanem a legmegfelelőbb módszerekkel tisztítjuk ruháidat, hogy azok mindig kifogástalan állapotban kerüljenek vissza hozzád. A háztól-házig szolgáltatásunkkal ráadásul még az időt is megspórolhatod, így te a fontosabb dolgokkal foglalkozhatsz, miközben mi gondoskodunk a ruháidról.